DAĞDERELİ FORUM

DAĞDERELİ FORUM

www.dagdereli.hareketforum.net

En son konular

» DAGDERE KASABASI FİZİKİ COĞRAFYASI
C.tesi Şub. 20, 2010 12:10 pm tarafından Admin

» İlk konunuz
Salı Şub. 09, 2010 3:23 pm tarafından Admin

Similar topics

  Anket

  SİTEMİZİ BEĞENDİNİZMİ!
  100% 100% [ 2 ]
  0% 0% [ 0 ]
  0% 0% [ 0 ]
  0% 0% [ 0 ]

  Toplam Oylar : 2


   DAGDERE KASABASI FİZİKİ COĞRAFYASI

   Paylaş

   Anket

   SİTEMİZİ BEĞENDİNİZMİ!

   [ 2 ]
   100% [100%] 
   [ 0 ]
   0% [0%] 
   [ 0 ]
   0% [0%] 
   [ 0 ]
   0% [0%] 

   Toplam Oylar: 2

   Admin
   Admin

   Mesaj Sayısı : 2
   Kayıt tarihi : 09/02/10

   DAGDERE KASABASI FİZİKİ COĞRAFYASI

   Mesaj  Admin Bir C.tesi Şub. 20, 2010 12:10 pm

   KASABANIN KOMŞULARI DOĞUSU :Yeğenoba köyü
   BATISI :Sarıdede mahallesi
   KUZEYİ :Hanpaşa köyü
   GÜNEYİ :Çıtak ,Hamit ve Kayacık köyleri
   KASABANIN COĞRAFÎ DURUMU
   KASABANIN DOĞUSUNDA :Dede Mevkii
   KASABANIN BATISINDA :AyıcıkDağı
   KASABANIN KUZEYİNDE :Çıtak ,Hamit ve Kayacık Köyleri
   KASABANIN GÜNEYİNDE .Tavşan alanı,Sıdan dağı bulunmaktadır.
   KASABANIN ÇEVRE ÎLE ULAŞIMIN


   Dağdere Kasabası, Akhisar – Gördes ilçeleri arasındaki asfalt yol üzerindedir. Bu yol, 1982 Yılında açılmıştır.Daha önceleri yol,Tavşan alanı mevkiinden geçmekteydi. Dağdere'nin bu yola Bağlantısı, mahallesi olan, Sarıdede üzerinden geçerek Akhisar'a ulaşıyordu.Sarıdede'ye kadar 4 km ve yolu da bozuktu. Kasabanın şimdi Akhisar'a 46 km.,Gördes'e ise 17 km uzaklığı vardır.
   KASABANIN NÜFUSU
   Kasabanın 1999 nüfus sayımına göre nüfusu 3640 kişidir.

   KASABANIN BÖLÜMLERİ


   Kasabayı oluşturan nüfus, Uç yerleşim yerinde oluşmaktadır.

   1- Kasaba merkezi

   2- Kasaba civarındaki tarla damları ve evler 3 Kasabaya bağlı Sarıdede mahallesiKasaba merkezinde 450 hane Sarıdede 50 hane, tarla damlarında 15–20 hane bulunmaktadır. Toplam 520 hanedir.
   KASABANIN EĞÎTİM-EĞİTİM DURUMU


   Dağdere kasabasında Dağdere – İlköğretim Okulu bulunmaktadır. Okulun fiziki yapısı bir asıl, Bir ek binadan oluşmaktadır. 2002-2003 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle taşımalı eğitim yapılmaktadır Taşımalı olarak Hanpaşa, Kömürcüler, Hamit, Pekmezci, Maymunlar, Çıtak, Hacı İbrahimler, H.Akköy, Yeğenoba, H.Serkeli, H.Kışla, D.Karagöz Mah.,D.Sarıdede Mahallesinden öğrenciler Gelmektedir.Taşıma aracı olarak 21 araç bulunmaktadır. Okul mevcudu 670 kişidir. Okulda 14 Kadrolu 5 de vekil ve ücretli öğretmen olmak üzere 19 öğretmen görev yapmaktadır.

   Kasabada eğitim-öğretim halk tarafından çok fazla ilgi yoktur. Öğrenciler okula devam etmektedir. Fakat onlarda da ilgi ve başarı düşüktür. Kasabada yüksek okul bitirip meslek sahibi Olan insan sayısı, yok denecek kadar azdır.

   KASABANIN İKLİMİ


   Kasabada^deniz ile Karadeniz iklimi karışımı bir iklim vardır.Yağışlar,kış ve ilkbahar Mevsiminde toplanmıştın.Kışm sel sulan kasabanın ortasında düzensiz olarak toplanarak sel Oluşturmaktadır.Kış mevsiminde kuru soğuk ye kar yağışı görülmektedir.
   Son yıllarda, kışların daha kurak, yağışsız geçmesi nedeniyle çevredeki su kaynaklarında azalma görülmüştür.
   Kasabanın rakımı (yanı denizde yüksekliği) 600 m'dir
   KASABANIN TARİHSEL DURUMU

   M.S 1150 Yılında göçer Yörükler tarafından kurulduğu sanılmaktadır.Bu konuda kesin ve net Bilgi kaynakları bulunamamıştır.

   Kasabada tanınmış olarak yalnız Eni Bey, Mustafa bilinmektedir. Kasabada kurtuluş savaşma Yaklaşık elli kişi fiilen katılmıştır. Bunlardan Tahir Kula bacağı sakat olarak İbrahim Karabacak ve Rıza Çelik kolunu kaybetmiş olarak geri dönmüşlerdir. Diğer gidenler ise şehit olmuştur.Kasabada/Kurtuluş savaşı sırasında Yunanlılar tarafından işgal yapılmıştır.


   Evler ateşe verilmiştir. Savunmasız kalan halk, kaçarak dağlara sığınmıştır. Bu arada Çerkez Ethem ve arkadaşları da kasabaya uğramışlardır.

   KASABADA SOSYAL KURULUŞLAR
   1- Kahvehane sayısı: Kasabada 6 adet işler halde kahvehane vardır.


   2- Bakkal sayısı: Kasabada işler halde 12 adet bakkal bulunmaktadır. Hepsinde ihtiyaca cevap verecek şekilde mal bulunmamaktadır. Fakat faaliyet halindedirler.

   3- Cami sayısı: Kasabada 2 adet cami, 1 tanesi de Kuran kursu olmak üzere toplam 3 adet cami vardır. Bir camide Sarıdede mahallesinde bulunmaktadır. Üç tanesinde kadrolu imamı vardır. Kuran kurşundaki imamın aylığını kasaba halkı vermektedir.

   4- Telefon : Kasabada otomatik bir telefon vardır. Abone sayısı azdır. Santrale özel kuruluş olan MADSAS adındaki kömür şirketindeki telefon bağlıdır.

   KASABADAKİ RESMİ KURULUŞLAR


   Kasabada bir ilköğretim okulu, Sarıdede'de bir ilköğretim okulu vardır. Muhtarlık binası, Sağlık ocağı, Belediye binası, Tarım Kredi Kooperatif bulunmaktadır.

   KASABANIN SOSYO-EKONOMIK DURUMU


   Kasabanın ekonomisi, tarıma dayalı olarak tütüncülük, tahıl üretimi, (buğday, mısır gibi) ve Hayvancılık üzerine kurulmuştur. Ayrıca meyve ve sebze Üretimi de yapılmaktadır.

   Kasabada el sanatları yeteri kadar gelişmemiştir. Sadece 1986 – 1987 öğretim yılı boyunca Akhisar Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından biçki-dikiş kursu açılmıştır.

   Orman ürünlerinden yeteri kadar yararlanmamaktadır.Kasabada sosyal durum gelişmemiştir. Eğitim – Öğretime yeterli önem verilmemektedir. Kente göç, yok denecek kadar azdır.

    Similar topics

    -

    Forum Saati Çarş. Ocak 16, 2019 11:12 pm